Slovanské mená pre bábätká?

Predstavím vám niekoľko slovanských mien, akými sa pýšili slovanské deti kedysi.
Dnes je doba preplnená všelijakými netradičnými menami, ak by ste chceli byť originálny, môžete sa inšpirovať skutočnými slovanskými menami dávnej minulosti.

Keď som čakala moje prvé dieťatko, začala som sa zaoberať menami. Vraví sa nomen omen, čo znamená, že meno vyjadruje vlastnosť jeho nositeľa.  Čakala som dieťa vytúžené, pre mňa výnimočné a chcela som mu dať meno, ktoré by bolo pre mňa pekné, zaujímavé, aby neznelo príliš exoticky. Vraví sa, že mamy cítia, ako sa má ich dieťatko volať. Pri výbere mena som si dala skutočne záležať a v jednej z úvah boli mená slovanské, hoci sme sa rozhodli nakoniec pre iné. Nevylučujem, že naše ďalšie dieťa bude niesť slovanské meno. Ktovie, aké budem mať pocity pri výbere mena.
 Prečítala som si trendy posledných rokov, ktoré sú ovplyvnené migráciou obyvateľstva. Mená zo zahraničia, anglické, americké a rôzne exotické. V regionálnom týždenníku sa objavili mená ako Efrajm, Nátan, Šanaja... Zo všetkých mien ma zaujali mená slovanské. V súčasnosti akoby ustúpili niekam do úzadia. Občas sa objaví meno Branko, Slavomír či Miloslav. Ja ponúkam aspoň malú ukážku z nespočetne veľa zabudnutých slovanských mien našich predkov. 

Kedysi ľudia verili v magickú silu mien. Verili, že ak dajú svojmu dieťaťu vhodné meno, spolu s menom dostanú aj vlastnosti, ktoré meno nesie(sila, nebojácnosť, zdravie). Napríklad meno Jaroslav, ktorého význam je silný (od slova jarý čiže silný/nie od slova jar). Mená Rastislav, Svätopluk, Mojmír či Pribina sú nám známe zo školských učebníc dejepisu. Nie sú všetky mená presne rekonštruované. Čo vravíte na mená ako Bedoslav, Držimír, Dobromysel, Nitrabor, Mnedrag, Braslav, Sebetech, Mstislav, Zdislav, Goimer, Vitomysl, Nosomír, Nosižír, Dragomer, Mojata, Trebata, Trebeň, Ždan. Vedeli se, že Svätoplukova žena sa volala Svätožizna? A Svätoplukovi synovia sa volali Mojmír, Svätopluk a Predslav? To sú mená  našej histórie. Niektoré vám znejú zábavne, iné by sme si vedeli zaktualizovať aj v dnešnom svete. Predstavte si Bedoslava, volali by sme ho Béďo, Béďko, Bedino alebo Sebetecha Sebko, Sebi, Sebinko. Celkom moderne by znel napríklad Goimer. Mená ako Nosomír mi znejú ako z rozprávkovej knihy a predstavím si fantastickú bytosť dávnych vekov. Podobne je to s menom Dragomer. Pozoruhodné sú ženské mená ako Sebemysla, Mojislavka. Pre mňa je krásne meno Slovienka.

Ďalej sa uvádzajú mená Vitemír, Žilic a ťažko vysloviteľné Skrben.  Nad niektorými menami sa zamyslím, ako niektorých nositeľov mien volali? Oslovovali ich zjednodušene alebo takto krkolomne Skrben?
Iné typy slovanských mien: Berislav, Bislav, Cibislav, Ctislav, Čistomil, Dedomest, Dobroslav, Donislav, Kazimír, Konerad, Konislav. Z uvedených mien mi zarezonoval Donislav, je to meno blízke našim Ľuboslavom či Stanislavom. Volala by som ho Donko či Dony...
Nepoznám nikoho s menom Kazimír alebo Čistomil, ale ľudí s takými vlastnosťami, áno. Majú šancu tieto mená v dnešnej dobe? Dnes mi takmer rozprávkovo znie meno Laskomer. Latibor. 
Slovanskí chlapci Ratibor, Sadimír, Setech, Timorad, Tolovid, Utimír, Vencislav, Vitobor, Zdislav, Zubrivoj, Želihost. Viem si v súčasnosti prestaviť aj meno Timorad, ktoré je tak blízke súčasným Timotejom či Timonom. Páčia sa mi a sú pre mňa zaujímavé mená Nedan, Nestaš a Nestaša, ktorá mi pripomína súčasnú Natašu. Pozrime sa na slovanské mená, ktoré by ste našli  v súčasnom rozšírenom kalendári mien. Vybrala som malú ukážku mien, ktoré mi zarezonovali. Zo ženských mien sa mi páčia mená ako Bojana, Desana, Dalimila, Kvetana, Lesana, Rodana, Vejana či Zlatana. Z mužských mien ma zaujali mená ako Rodan, Zodan, Zoran. Je celá škála rôznych slovanských mien. Každý má svoj vlastný vkus. Pri výbere mena pre dieťa sú rozhodujúce rôzne faktory. Je to len na vás pre aké meno sa rozhodnete. Ale predtým stojí za to si pozrieť celý zoznam slovanských mien.


Milan Majtán, Matej Považan: Vyberte si meno pre svoje dieťa
http://www.ved.sk/casnik13.mena.htm

Pozrite si aj moje videá na mojom blogu ...
Moje videá pre rodičov a deti / Ako naučiť dieťa na nočník  a iné...

https://viktoriapoll.blogspot.sk/2018/01/ucime-sa-pouzivat-nocnik-ucime-sa-na.html

Ako kočíkovať súrodencov?

Článok o mojom názore ako prenášať súrodencov narodených krátko po sebe. Možno vám pomôžem v rozhodovaní, ak riešite podobný problém ako ja.


Dlho som sa zaoberala tým, ako vyriešim kočíkovanie súrodencov. Mám dve detičky po sebe, medzi ktorými je rozdiel rok a štyri mesiace. Áno, starší synček už síce cupká, ale ešte je vo veku, kedy nevládze prejsť dlhšie vzdialenosti. Ešte si rád v buginke pospinká. Každé dieťa je v tomto smere individuálne. Povedala som si, tu by bolo na mieste vlastniť súrodenecký kočík. V prípade, ak potrebujete kočíkovať dlhšie vzdialenosti, ste bez auta a manžel je dlho v práci. Vtedy je súrodenecký kočiarik na mieste. Ak nemáte pracovne vyťaženého manžela alebo máte iného rodinného príslušníka – pomocníka, potom je zbytočné uvažovať o dvojkočiari. Dve detičky si odkočíkujete spolu s dvomi kočiarikmi,  pomôže vám mama, svokra, kamarátka. Ja píšem o sebe. O mojej situácii. O mojej potrebe súrodeneckého kočiara. To znamená, že som mama na materskej dovolenke, nemám momentálne k dispozícii auto, nemám mamu, mám zamestnanú svokru a pracovne vyťažené kamarátky... A vôbec, niekedy ku kočíkovaniu nepotrebujem nikoho, jednoducho, len tak sa rada túlam a kočíkujem po tých našich cestičkách a nemusím sa nikomu prispôsobovať. Tu vidím výhodu vlastniť takýto kočík. Mnohé kamarátky mi radili, aby som kúpila skejtík či prídavné sedadlo. Hmm..no neviem, mňa osobne vyčerpáva státie viac ako samotné chodenie. Len si to predstavte, to nezmyselné státie na zastávke. Vtedy si pomyslím, že mohla som už prejsť aj dve ulice ďalej. Nie, nie, ja nevidím výhodu mať skejtík pre staršie dieťa, to už nech si radšej cupká. A čo sa týka prídavného sedadla, nemala som, nikdy. Je ťažké to pre mňa posúdiť, ale dostala som sa do štádia zvažovania. Odradila ma však cena prídavného sedadla, ktorá bola podľa mňa dosť neprimeraná a nepomerná ku kočíkom. A raz som videla jednu mamičku,ktorá tlačila taký kočík.  Celý obraz mamičky s kočíkom a prídavným sedadlom neurobil na mňa dobrý dojem. A bolo rozhodnuté. Pôsobila, že sa trápi,  konštrukcia kočíka spolu so sedadlom bola akoby ťažko ovládateľná.  A čo sa týka používania babyšatky či nosidla... Záleží od životného štýlu mamičky. Mne osobne ani babyšatka, ani nosítka nevyhovujú. Hlavne v horúcom lete by mi prekážalo nosiť pre mňa ťažkú váhu dlho na sebe a dieťatko sa nemôže vystrieť tak ako v kočiariku. Súrodenecký kočík ponúka  rovnaký komfort ako obyčajný kočiar a vy sa tiež cítite voľnejšie a slobodnejšie... Hoci popravde, niekedy je to s tým súrodeneckým kočiarom tiež ťažké, ak práve natrafíte na obrubníky alebo neupravené slovenské chodníčky a cestičky. Zatiaľ som si stále poradila, hoci som už aj v duchu karhala, že zase nejaké ale... Je pravda,  že ho využijete iba krátko, približne rok, ale môžete sa slobodne pohybovať po nákupných centrách či meste. A keď niečo splní svoj účel môžete ho ponúknuť ďalej, predať inej mamičke:)

Na záver len zhrniem. Súrodenecký kočík je vhodný pre mamičku, ktorá  je prevažne sama, pohybuje sa dlhšie vzdialenosti bez auta, má športového ducha a chce mať slobodu v pohybe. Nevyužíva mestské hromadné dopravy.  Je dlhšie mimo domova počas dňa. A samozrejme, nemôžeme zabúdať na individualitu našich detí. Pozerajte na to, či dieťatko ešte potrebuje počas dňa istú dávku spánku alebo máte živáňa, ktorý neobsedí ani minútu? Zvážte sami, najlepšie poznáte seba a svoje deti predsa vy.



  Najkrajšie vianočné a novoročné prianie Prajem Vám lásku so srdiečkom, ale bez smajlíka! Nech skutočná láska sa Vás dotýka! Nech záb...